EU se shodla na nových sankcích proti židovským osadníkům na Západním břehu Jordánu

Publikováno: 11.5.2026

Evropská unie se shodla na uvalení nových sankcí vůči násilným židovským osadníkům na okupovaném Západním břehu Jordánu. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová následně na sociální síti X oznámila, že politické shody bylo dosaženo i ohledně nových sankcí vůči představitelům palestinského hnutí Hamás. Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar sankce odmítl, podle něj Izrael bude pokračovat v podpoře osadníků. Návrh, který byl na stole již delší dobu, muselo jednomyslně schválit všech 27 států Evropské unie. Dosud se proti stavělo zejména Maďarsko, výhrady měla ale i Česká republika. "Ministři zahraničí EU právě schválili uvalení sankcí na izraelské osadníky kvůli násilí vůči Palestincům. Zároveň se dohodli na nových sankcích vůči předním představitelům Hamásu," napsala Kallasová. "Byl nejvyšší čas posunout se od patové situace k činům. Extremismus a násilí mají své důsledky," dodala. Izrael sankce "pevně odmítá", uvedl na síti X izraelský ministr zahraničí Saar. Podle něj EU zavedla sankce na izraelské občany a subjekty "kvůli jejich politickým názorům". Saar také kritizoval, že podle něj EU dala na stejnou úroveň izraelské občany a představitele Hamásu. "To je zcela pokřivené morální rovnítko," uvedl ministr. Podle něj židé mají morální a historické právo obsazovat území na Západním břehu Jordánu. "Izrael podporoval, podporuje a bude podporovat právo židů usazovat se v srdci naší vlasti," dodal Saar. Vláda, které je členem, v uplynulých měsících souhlasila s výrazným rozšiřováním osad. Cílem je podle izraelských ministrů znemožnit vznik palestinského státu. Nacionalistický ministr financí Becalel Smotrič podle deníku Haarec řekl, že "evropské pokrytectví…
Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace