Exministr Hladík: Motoristé ničí a boří. Na životním prostředí teď pracují dezinformátoři
Publikováno: 18.6.2026
Na ministerstvo životního prostředí, které ovládají Motoristé sobě, v rychlém sledu nastoupila řada příznivců či podporovatelů této strany. Jedná se o influencera Filipa Šejnu, řidiče Františka Kubáska, člena Jaguar Klubu Lukáše Vaverku, nynějšího ředitele odboru komunikace Marka Rejmana, který kandidoval za Motoristy neúspěšně v loňských parlamentních volbách, a autora instagramového účtu Hranatost Matyáše Fučíka. V mnoha bodech všichni zmínění nesplňují kvalifikační předpoklady, nicméně to jim nebrání v nástupu do důležitých pozic na ministerstvu. Ministerstvo životního prostředí posílilo v poslední době několik nových lidí. To by samo o sobě nebylo ničím zvláštním, kdyby se nejednalo o jedince, kteří mají spojitost se stranou Motoristé sobě. Ač v mnoha případech nevyhovují kvalifikačním předpokladům jako například Šejna nebo Vaverka, není to překážkou v jejich působení v rezortu, které vede Igor Červený. Vaverka má například jen bakalářský titul, na pozici samostatného oddělení klimatické politiky je však potřeba magisterský stupeň vzdělání. Středoškolské vzdělání má ředitel odboru komunikace ministerstva Rejman. Ten podle stručného životopisu, který je k dispozici na webu ministerstva, má jen malé zkušenosti s komunikací a PR. Influencerovi Šejnovi je pouze 18 let, teprve nyní získal středoškolského vzdělání a hned zamířil na oddělení sociálních sítí. Internetový tvůrce není ochotný odpovídat na dotazy novinářů a točí videa, v nichž se podivuje jejich zájmu o svou osobu. To kontrastuje s odchodem řady kvalifikovaných lidí z ministerstva, kteří jsou považováni za odborníky. Výpovědi podávají dlouholetí zaměstnanci, kteří udávají jako důvod svého odchodu politizaci rezortu, postupnou ztrátu odborného zázemí úřadu a v neposlední řadě hovoří také o…