Jenom kreténi by vyhlásili mobilizaci v pátém roce neúspěšné války, říká separatista Girkin
Publikováno: 21.5.2026
Separatista Igor Girkin, který si momentálně v Rusku odpykává trest vězení za kritiku Putinova vedení, se domnívá, že na provedení mobilizace už je pozdě. Nálada obyvatelstva je po vojenských neúspěších už tak špatná, že se v blízké době ostatně nikdo o žádnou mobilizaci ani pokusit nechce. I kdyby se provedla, tak by kvůli neschopnosti vojáky vybavit nic kromě obětí nepřinesla. Girkin ve svém příspěvku na Telegramu připomíná, že po mobilizaci volal od května roku 2022. Teď u něj takové výzvy vyvolávají „spíše skleslost než optimismus“. „Jenom kreténi by vyhlásili mobilizaci v pátém roce neúspěšné války a právě v okamžiku, kdy je země válkou již silně unavená, nechce ji a nevěří ve vítězství. Teď, pokud bude mobilizace skutečně vyhlášena, a před volbami/na podzim se to stěží stane, pokud nás partneři nějak zvlášť citelně nezmlátí, místo masového doplnění dostanou ozbrojené síly problém s masou ‚vyhýbajících se službě‘. Dokonce i ty, koho se podaří zmobilizovat, se jen s velkými obtížemi podaří obléct/obout/vyzbrojit/organizovat.“ Pak podle něj vyvstane hlavní otázka, jak se ti zmobilizovaní vlastně využijí. Pro všechny tyto lidi nebude dostatek bezpilotních letounů, systémů elektronického boje a prostředků protivzdušné obrany. Snaha „převálcovat nepřítele počtem“ je podle Girkina fáze, kterou už má Rusko za sebou, a mělo se to udělat v letech 2022 až 2024. V tuto chvíli se s ohledem na vývoj moderních zbraní na ukrajinské straně stane jen to, že čím masivnější útok se provede, tím více bude mrtvých útočníků při…