Juchelka to natřel důchodcům. Jeho „chapadla“ obtočila prázdný vzorec, který jim nepřinese nic

Publikováno: 19.6.2026

KOMENTÁŘ / Ministr Juchelka to důchodcům natřel. Slíbil spravedlivý vzorec, ale teď sám přiznává, že do roku 2030 nepřinese penzistům ani korunu navíc. Vraťme se o pár měsíců zpátky. Andrej Babiš označil důchodce za absolutní prioritu a sliboval, že vláda vrátí "spravedlivý" valorizační vzorec, tedy takový, který do růstu penzí započítá polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny. Někdejší moderátor televizní Medúzy a dnes ministr práce Aleš Juchelka to po volbách shrnul jednoduše s tím, že změní řádné valorizace a přidá věkové valorizace. Znělo to skvěle. Pro 2,4 milionu důchodců to měl být ten hlavní důvod, proč hnutí ANO volit. A teď se podívejte, co týž ministr říká dnes. V Interview ČT24 všechny ubezpečil, že ať se vzoreček změní z třetiny na polovinu, nehraje to žádnou roli, protože reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejdřív v letech 2030 až 2031. Jinými slovy, vlajková reforma, kterou ANO mávalo před volbami, podle samotného autora čtyři roky neudělá vůbec nic. To není detail. To je celý vtip a zároveň to odhaluje hned tři zásadní politické nepoctivosti. Tou první nepoctivostí je fakt, že ministr prodává reformu, o které sám tvrdí, že je teď k ničemu. Buď ten spravedlivější vzorec něco znamená pro lidi hned, nebo neznamená nic a pak je to učebnicová ukázka toho, jak se vyhraje kampaň na slibu, který je v nejbližších letech matematicky prázdný. Valorizace se totiž skládá z inflace a podílu na růstu reálných mezd. Když reálné…
Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace