Kanaďané spustili nevídanou mobilizaci. Neskutečné počty jdou dobrovolně
Publikováno: 11.5.2026
Kanadská armáda zažívá největší náborový boom za posledních třicet let. Po letech personální krize, kterou bývalý ministr obrany označil za „spirálu smrti“, se do kanadských ozbrojených sil hlásí rekordní počet nových rekrutů. Informuje o tom britská BBC. Podle expertů stojí za nevídaným nárůstem kombinace války na Ukrajině, rostoucí geopolitické nejistoty, masivního navyšování obranných výdajů i nové vlny kanadského nacionalismu po výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa o Kanadě jako „51. státě USA“. Současně ale začínají vyplouvat problémy spojené s rychlým rozšiřováním armády, od propadu úspěšnosti výcviku po napětí uvnitř některých nových jednotek. Kanadské ozbrojené síly letos zaznamenaly nejvyšší počet nových rekrutů za poslední tři dekády. Jen během posledního fiskálního roku armáda přijala více než 7300 nových členů, zatímco počet potvrzených přihlášek meziročně vyskočil z 21.700 na více než 40.000. Celkový počet lidí, kteří o vstup do armády projevili zájem, se přitom podle kanadského ministerstva obrany přiblížil hranici 100.000. Ještě před dvěma lety přitom Kanada čelila hluboké personální krizi. Bývalý ministr obrany Bill Blair tehdy varoval, že armáda se nachází ve „spirále smrti“, kdy odchází více vojáků, než kolik jich přichází. Dlouhodobě podfinancované ozbrojené síly navíc podle BBC čelily kritice kvůli zastaralému vybavení, nízkým investicím i nefunkčnímu náborovému systému. Podle analytičky Charlotte Duvalové-Lantoineové z think tanku Canadian Global Affairs Institute začal zájem o armádu výrazně růst už po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. „Když lidé vidí, že svět už není bezpečný a že jejich země může být ohrožená, obvykle sledujeme vyšší zájem o vojenskou…