„Nejhorší zahraničněpolitický omyl za poslední dekády.“ USA a Írán podepsaly memorandum o porozumění
Publikováno: 18.6.2026
Memorandum o porozumění mezi Spojenými státy a Íránem, které otevírá cestu k mírové dohodě, ve středu elektronicky podepsali americký prezident Donald Trump a jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján. Podle agentury Reuters to oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmaíl Baghaí. Následně to potvrdil i představitel Bílého domu. Memorandum o porozumění tak podpisem vstoupilo v platnost, napsal server Axios. Oficiální podpisová ceremonie ve Švýcarsku, která byla plánovaná na pátek, je nyní nejistá. Čtrnáctibodová předběžná dohoda, která by měla vést k ukončení války zahájené 28. února, má zejména zajistit znovuotevření Hormuzského průlivu, klíčové námořní trasy pro vývoz ropy a zkapalněného zemního plynu ze zemí Perského zálivu, ukončit americkou blokádu íránských přístavů nebo zrušit americké sankce na íránskou ropu. Jakmile bude dosaženo konečné dohody o íránském jaderném programu, USA rovněž usnadní uvolnění fondu za 300 miliard dolarů (6,2 bilionu Kč) na obnovu Íránu. Po podpisu dohody mají po 60 dnů pokračovat jednání o konečné mírové dohodě. Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho americký protějšek Donald Trump dohodu podle amerického úředníka citovaného agenturou AFP podepsali digitálně ve středu pozdě večer, když byl Trump na slavnostní večeři na zámku ve Versailles, kam jej po skončení summitu skupiny zemí G7 pozval francouzský prezident Emmanuel Macron. S oběma si během večeře také telefonoval jejich ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj, podle nějž se jednalo o důležitý "koordinační rozhovor, který může přinést významné změny". S Trumpem dříve jednal o válce na Ukrajině, zahájené v únoru 2022 ruskými vojsky. "Šedesátidenní lhůta začíná dnes a jednání o mechanismu pro plnění této…