O přijetí muže s podezřením na ebolu rozhodl Vojtěch. Přiletí dnes večer
Publikováno: 20.5.2026
Muž po kontaktu s nakaženým ebolou přiletí na letiště v Ruzyni ve středu večer. USA platí pro jeho převoz z Ugandy soukromý let. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Americký lékař podle něj nepředstavuje pro veřejnost žádné zdravotní riziko, nepřijde do kontaktu s českými občany. O přijetí Američana rozhodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po konzultaci s vládou. Na dotaz ČTK to ráno sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Naďa Chattová. Podle hlavní hygieničky Barbory Mackové má ČR nastavená pro transport pacientů s velmi nakažlivými nemocemi nastavená pravidla. "Od počátku, kdy letadlo přistane na letišti, bude pod přísným dohledem. Bude izolován po celé tři týdny," řekl Vojtěch. Muže si na letišti převezme zdravotnická záchranná služba, která ho transportuje do Fakultní nemocnice Bulovka. Přímo na letištní ploše podle náměstka ředitele Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy pověřeného jejím řízením Zdeňka Křivánka bude muž přímo na ploše dekontaminován a následně transportován do nemocnice. "Nedostane se vůbec do kontaktu s českými občany," doplnil vrchní ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáš Fošum. Izolován bude ve Fakultní nemocnici Bulovka. "Pacient přechází rovnou do prostor, které jsou kompletně odděleny od jiného prostoru naší kliniky. V tomto prostoru setrvává až do konce izolace," popsala primářka tamní Kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Zatím podle Vojtěcha není jasné, zda se muž při kontaktu s pacientem s ebolou nakazil. "Dokud pacient nemá příznaky, žádné testy neprokáží, zda je nakažený, nebo nikoliv," dodala Roháčová. ČR podle Vojtěcha nemá v současné době žádnou další žádost o hospitalizaci…