Obama otevřel v Chicagu své prezidentské centrum. Jeho dominantou je Obamalisk
Publikováno: 18.6.2026
Někdejší americký prezident Barack Obama ve čtvrtek otevřel v Chicagu své prezidentské středisko, jehož úkolem bude připomínat odkaz první černošské hlavy Spojených států. Akce se zúčastnila trojice exprezidentů - demokraté Joe Biden a Bill Clinton a republikán George Bush mladší. Přítomna byla i bývalá demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová, uvedla agentura AP. Veřejnosti se areál oficiálně otevře v pátek, dnes Obama uspořádal slavnost s hudebníky jako Bono, John Legend, Bruce Springsteen či Stevie Wonder. "Věřím, že toto středisko bude sloužit jako potvrzení toho, jak mimořádná a vzácná naše demokracie je, a jako připomínka, čeho můžeme dosáhnout, když jako občané přijmeme sdílenou odpovědnost," řekl Obama. Dominantou projektu je věž ve stylu brutalismu přezdívaná Obamalisk, kde sídlí muzeum vystavující předměty spojené s Obamovým úřadováním v Bílém domě. Jedním z lákadel muzea je replika Oválné pracovny z Obamova funkčního období. https://x.com/Osint613/status/1985284025796202804 Zatímco do muzea se bude platit vstup, volně přístupné veřejné prostory rozlehlého areálu, který se rozkládá na osmi hektarech, nabídnou další atrakce: novou pobočku chicagské městské knihovny, basketbalové hřiště nebo piknikovou zónu s grily. Zdarma je také panoramatická vyhlídka na město a jezero Michigan z posledního patra Obamalisku. Práce na Prezidentském centru Baracka Obamy ve čtvrti South Side trvala více než deset let a výstavba stála 850 milionů dolarů (17,7 miliardy Kč). Jedná se o zdaleka nejdražší prezidentskou knihovnu v americké historii, uvedla stanice CNN.