Odpůrkyně sjezdu sudetských Němců mávala sovětskou vlajkou
Publikováno: 19.5.2026
Jedna z odpůrkyň sjezdu sudetských Němců si v úterý dopoledne na zasedání brněnského zastupitelstva přinesla sovětskou vlajku. Novinářům to řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Státní policie prověřuje, zda nejde o propagaci komunismu. Žena podává vysvětlení na služebně, řekl odpoledne ČTK mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. Městští strážníci, kteří byli v sále, po vystoupení ženy zjistili její totožnost. Na místo pak dorazila státní policie. Policisté se ženou asi deset minut rozmlouvali, po krátké rozpravě odešli. Stejně tak v doprovodu svých několika příznivců odešla i žena. "Kriminalisté si převzali od strážníků ženu, která se mohla dopustit protiprávního jednání," uvedl Šváb. Policisté podle něj vyhodnotí i kamerové záznamy. Na zasedání brněnského zastupitelstva v úterý dorazilo jen několik odpůrců nadcházejícího sjezdu SdL, jednání tak bylo podstatně klidnější než 14. dubna, kdy zaplnili celý sál. Několik odpůrců sjezdu využilo možnost vyjádřit nesouhlas v čase, který je určen pro dotazy občanů. Sjezd se uskuteční od 22. do 25. května v Brně, v Česku bude poprvé. Protestující žena ale na zastupitele začala křičet, protože jí nedovolili se vyjádřit. Není totiž občankou Brna, takže podle jednacího řádu nemá k vyjádření možnost, píše iRozhlas. "Budete souzeni za kolaboraci, za rozvrat republiky a spřáhnutí se s cizí mocností," uvedla žena, která při svém vystoupení vytáhla sovětskou vlajku. Strážníci ženu po jejím vystoupení odvedli ze sálu, kde zjistili její totožnost. Okolo ní se shluklo několik jejích podporovatelů a strážníky vyzývali, aby je také odvedli. Žena následně s vlajkou čekala v předsálí na další…