Ombudsmani se přidali ke kritice přesunu lidskoprávní agendy na čtyři ministerstva
Publikováno: 19.5.2026
Ombudsman, dětský ombudsman a jejich zástupce nesouhlasí s krokem vlády přesunout agendu Odboru pro lidská práva a ochranu menšin Úřadu vlády ČR na další čtyři ministerstva. Obávají se, že to zásadně oslabí lidskoprávní hlas ve vládních agendách. Uvedli to ve společném vyjádření na webu Kanceláře ombudsmana. O změně v úterý rozhodla vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se tak odstraňuje dvoukolejnost a nelogičnost a také plní slib o snížení počtu zaměstnanců ve Strakově akademii. Proti kroku se staví i bývalá vládní zmocněnkyně odboru pro lidská práva a ochranu menšin Klára Laurenčíková nebo také šéf Pirátů Ivan Bartoš, podle něhož přesun agendy závislostí pod ministerstvo zdravotnictví nahrává „farmalobby“. "Pokud budou lidskoprávní témata rozdělena mezi jednotlivé resorty, bude v rámci moci výkonné chybět samostatná struktura, která by tuto agendu systematicky prosazovala ve vládních materiálech. Pokud by některé kroky či politiky jednotlivých členů vlády byly v rozporu s ochranou lidských práv, bude hlas upozorňující na takové problémy výrazně oslaben. Není ani jasné, zda vláda bude schopna při takovém oslabení dostatečně zajistit naplňování svých mezinárodních lidskoprávních závazků," uvedli v prohlášení ombudsman Stanislav Křeček, dětský ombudsman Martin Beneš a jejich zástupce Vít Alexander Schorm. Tento krok podle nich zároveň představuje opačný směr, než jaký doporučuje analýza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která naopak navrhovala posílení vládního útvaru. "Zároveň zdůrazňujeme, že vznik národní lidskoprávní instituce (NHRI) ani instituce dětského ombudsmana nemůže v plném rozsahu nahradit činnost zrušených vládních lidskoprávních odborů. Měly odlišnou funkci. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva a její odborný tým byl…