Oto, zabal to! Lidé skandovali před Úřadem vlády, kde jedná Babišův kabinet
Publikováno: 25.5.2026
Desítky lidí se v pondělí dopoledne sešly před úřadem vlády k dalšímu protestu proti rušení poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Akci uspořádal spolek Milion chvilek, který organizoval shromáždění a následný pochod na podporu veřejnoprávních médií ze Staroměstského náměstí ke Strakově akademii i v neděli odpoledne. „Oto, zabal to!“ skandovali v narážce na ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) demonstranti před budovou, kde jedná kabinet Andreje Babiše (ANO). Předseda spolku Mikuláš Minář na začátku shromáždění poděkoval lidem, že přišli protestovat před vládu i dnes, kdy je mohou slyšet a vidět i členové kabinetu. Řečníci i účastníci protestu skandováním "Hanba" či s transparenty kritizovali zákon, který má zavést financování veřejnoprávní televize a rozhlasu ze státního rozpočtu místo současného systému poplatků od občanů a firem. Požadovali také odstoupení ministra kultury Oty Klempíře, který zákon připravuje. Klempířův odchod žádá i nová petice, kterou Milion chvilek inicioval. Na protest dorazil i bývalý šéf Pirátů a někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Také on dorazil vybaven transparentem "Oto, zabal to!". "Vláda chce mít televizi za naše peníze pro jejich propagandu," prohlásil pak na pondělní demonstraci před Úřadem vlády písničkář Zbyněk Ziggy Horváth. Návrhem se má v pondělí večer zabývat koaliční rada, teprve po dohodě mezi zástupci ANO, SPD a Motoristy ho dostane k projednání vláda. K návrhu ministerstva kultury přišlo přes 300 připomínek obou médií, komerčního sektoru, ministerstva financí, vnitra a dalších resortů. Milion chvilek tvrdí, že předloha povede ke zestátnění veřejnoprávních médií. Návrh označuje za "zfušovaný, nebezpečný a neopravitelný paskvil". Milion chvilek…