Pávice se chlubí cizím peřím. Buď Schillerová nic neví o inflaci, nebo nesmysly vykládá vědomě
Publikováno: 19.6.2026
NÁZOR / "Zatímco po půl roce vlády Petra Fialy byla květnová inflace 16 % a Česko bylo čtvrté nejhorší v EU, po půl roce vlády Andreje Babiše máme inflaci jen 1,8 % inflaci a díky tomu i druhou nejnižší z 27 zemí EU. Nevysíláme signály, makáme," oznamuje Schillerová radostně na síti X. Zřejmě se spoléhá, že na takový nesmysl někdo skočí. U fanoušků ANO je to bohužel dost pravděpodobné. Připomeneme paní Schillerová nějaká fakta. Fialova vláda nastoupila v prosinci 2021. Inflace už tehdy rychle rostla (v prosinci 2021 kolem 6,6 procenta, v lednu 2022 už 9,9 procenta podle ČSÚ). Nebylo to něco, co by najednou nastalo po „půl roce“. Květnová inflace 16 procent v roce 2022 přišla v době, kdy vypukla plná ruská invaze na Ukrajinu a vyletěly ceny energií a surovin po celé Evropě. Za to Fiala skutečně nemohl. A teď k tomu, v jakém stavu Schillerová státní pokladnu předala. Byly tu rekordní schodky rozpočtu (stovky miliard v době covidu, kdy Babišova vláda rozhazovala) a panovala značně uvolněná fiskální politika. Jak může někdo srovnávat situaci z jara 2022 (vrchol energetické krize po invazi) s dneškem, kdy inflace klesla všude v Evropské unii? Ekonomika není videohra, kde se při výměně vlády všechno zresetuje. Každá nová vláda navazuje na předchozí stav a je zatížena globálními šoky. Tehdy to byla ekonomika postižená covidovými lockdowny a válka. Prostě se tu projevuje setrvačnost. Česko mělo v té době jednu z nejvyšších…