Péter Magyar nařídil demontáž plotu kolem úřadu vlády. Orbánovu pevnost tak zpřístupnil veřejnosti
Publikováno: 15.5.2026
Nový maďarský premiér Péter Magyar nařídil demontáž plotu kolem karmelitánského kláštera, který v posledních letech sloužil jako izolované sídlo vlády Viktora Orbána. Do odstraňování bariéry, která od roku 2021 striktně omezovala přístup novinářům i turistům do vládní čtvrti, se předseda vlády demonstrativně zapojil i osobně společně s ministrem dopravy Dávidem Vitézym. Nový kabinet při této příležitosti tvrdě zkritizoval předchozí garnituru za masivní utrácení veřejných peněz na výstavbu tohoto luxusního komplexu na úkor jiných projektů. Historický objekt se v sobotu otevírá veřejnosti, napsal server UNN. V pátek ráno se Magyar po boku svých ministrů pustil do symbolického i faktického odstraňování zátarasů u komplexu, který dříve sloužil jako ostře střežené útočiště Orbánova kabinetu. „Nařídil jsem kompletní rozebrání plotu, který zde stál od roku 2021,“ prohlásil jednoznačně nový předseda vlády. Akce se zúčastnil i nový ministr dopravy Dávid Vitézy, který ostře zkritizoval předchozí garnituru za masivní utrácení ve vládní čtvrti na Budínském hradě. Ve své řeči se opřel zejména do dřívějšího ministra výstavby a dopravy Jánose Lázára. „János Lázár zastavil rozvoj příměstských vlaků, ale na výstavbu vládních objektů na hradě se peníze našly vždycky. A Maďarů se nikdy nikdo neptal, jestli to vůbec chtějí,“ uvedl Vitézy s tím, že k dokončení rozestavěných projektů v této oblasti by bylo potřeba ještě ohromných 500 až 1 000 miliard forintů. Karmelitánský klášter nezůstane po odchodu předchozí vlády uzavřený, naopak se vrací běžným lidem. Magyar oznámil, že už od tohoto víkendu bude bývalá premiérská rezidence plně přístupná návštěvníkům, a to zcela zdarma.