Prezident Pavel svědčil u soudu. Považoval jsem ho za profesionála a odborníka, zastal se generála Halenky
Publikováno: 25.4.2025
Prezident Petr Pavel v pátek jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl. Halenka čelil spolu s dalšími lidmi obvinění z toho, že prodali majetek ministerstva obrany za nižší ceny, než mohli. Pražský městský soud je v roce 2018 zprostil obžaloby, odvolací soud následně verdikt zrušil a případ vrátil policii k došetření. Státní zastupitelství pak stíhání Halenky zastavilo pro nedostatek důkazů. Halenka musí u soudu prokázat, že pokud by obviněn nebyl, dál by v armádě kariérně postupoval a mohl by se ucházet o pozici zástupce náčelníka generálního štábu. Pavel v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 2 řekl, že s Halenkou, který byl náčelníkem sekce logistiky a následně sekce podpory, měl pouze služební vztah. Vybavil si počátek kauzy vojenského materiálu, kdy mu tehdejší ministr obrany Martin Stropnický pustil nahrávky s komunikací Halenky s tím, že má podezření na spáchání trestného činu. Pavel uvedl, že tehdy ministrovi řekl, že o podezření přesvědčený není, komunikaci na nahrávkách považoval za běžnou. K tomu, jak by mohla kariéra Halenky pokračovat, kdyby stíhaný nebyl, se Pavel konkrétně vyjadřovat…