Proruská klika v Babišově vládě splnila úkol, v Kremlu mohou slavit. Fiala má po slovech prezidenta jasno
Publikováno: 27.5.2026
Co asi teď bude Andrej Babiš říkat našim západním spojencům, vypálil bývalý premiér Petr Fiala (ODS) poté, co prezident Petr Pavel oznámil, že se z české muniční iniciativy zajišťující koordinovaný nákup munice pro Ukrajinu stáhla polovina zemí. Podle někdejšího ministerského předsedy splnila proruská klika v současném Babišově kabinetu svůj úkol. „Proruská klika v české vládě splnila svůj úkol, za pouhého půl roku takřka zničila českou muniční iniciativu. V Kremlu mohou slavit,“ vzkázal na sociální síti expremiér a bývalý šéf občanských demokratů Petr Fiala. „Co asi teď bude premiér Andrej Babiš říkat našim západním spojencům?“ rýpl si do současného předsedy vlády. Fiala tak reagoval poté, co prezident Petr Pavel v aktuálním rozhovoru s britským prestižním listem The Financial Times prohlásil, že se počet zemí, které přispívají do české muniční iniciativy, od loňského prosince snížil o polovinu. Konkrétně z 18 na současných devět. Podle české hlavy státu iniciativa stále funguje, pokles počtu přispěvatelů ale pro ni představuje nové obtíže. „Iniciativa stále funguje, ale novým problémem je, že finančně přispívá už jen asi devět členských států,“ řekl Pavel britskému listu. „Tato iniciativa zajišťovala až 50 procent veškeré velkorážní munice dodávané Ukrajincům, takže ji v tomto smyslu nelze snadno ničím nahradit,“ dodal český prezident, který patřil k iniciátorům projektu. Jaké konkrétní země z iniciativy v poslední době odstoupily, prezident neprozradil. Podle vojenských zdrojů však iniciativu nadále podporuje Německo, které patřilo mezi nejštědřejší dárce, a některé severské země. Otázka budoucnosti iniciativy by podle Pavla měla patřit mezi témata projednávaná na červencovém summitu NATO v Ankaře.