Riskantní a ošklivá slovíčka. Z Klausova institutu zazněl výraz „narcistní fosilie“
Publikováno: 27.3.2026
NÁZOR / Muž z myšlenkové dílny Václava Klause Jiří Weigl nám na stránkách IVK vysvětlil, jak jakési zdejší elity chápou svět špatně. Za nejcharakterističtější českou chybu označuje chronický sebeklam a schopnost vyprávět si o sobě lichotivé příběhy, kterým sami příliš nevěříme, ale pohodlně z nich těžíme. Zlatá slova. Dala by se ovšem vztáhnout i na jednotlivce, tedy na Václava Klause a jeho souputníky a obdivovatele. Weigl nám poskytuje důkladný historický exkurs, který jako by se inspiroval stylem Vladimira Putina, jenž je schopen svým posluchačům ospravedlnit vlastní válečné zločiny tím, že se vrací k Rurikovcům a Kyjevské Rusi. Tradice sebeklamu sahá podle autora od národního obrození přes glorifikaci legionářů na úkor milionů loajálních vojáků císaře pána, přes dnešní akademické lítosti nad odsunem Němců, které zapomínají na masovou podporu KSČ ještě v 50. letech, až po havlovský paradox. Svět nám prý záviděl prezidenta, ale nedokážeme říct proč, protože zároveň tvrdíme, že se tehdy všechno rozkradlo. Podle Weigla tento vzorec milosrdného lhaní si do kapsy, snadného života za cizí peníze a nafoukanosti doma při servilitě venku není udržitelným receptem na prosperitu. Ne že by na tom nebyl kus pravdy, jenže takhle se chovají všechny národy a Francouzi si raději připomínají de Gaulla než Pétaina a Britové Churchilla než Chamberlaina a Rakušané se označují za „Hitlerovu první oběť“, přitom se ví, jak to s nacismem v Rakousku bylo. Celá tahle dlouhá příprava ale slouží jen k tomu, aby klausovec mohl opět zaútočit…