Rusáci dostali po hubě, ale jdou dál, řekl několikrát zraněný Čech. Vymetli okupanty na stovkách kilometrů
Publikováno: 6.6.2026
Ukrajinské útočné a výsadkové jednotky, tvrdě potlačily ruské pozice zejména v Záporožské oblasti. „Bez ztrát se to samozřejmě neobešlo,“ popsal český dobrovolník z prvního útočného pluku. „My jsme vojáci. Na mír se nechystáme, a podle toho, co vidíme, ani Rusové, i když dostali po hubě,“ dodal. „Stála proti nám mimo jiné ruská 14. brigáda speciálního určení ruské GRU, to je jednotka ruských speciální sil ve které sloužil plukovník Čepiga, známý kvůli spáchání útoku na Vrbětice,“ říká český dobrovolník z řad 1. útočného pluku ukrajinské armády. Na sociálních sítích je známý jako Arisu, a nerad mluví s médii. V případě deníku FORUM 24 ale udělal výjimku. „Jednalo se o území od Huljajpole až k Novoaleksandrivce (desítky kilometrů na rozmezí Záporožské a Dněpropetrovské oblasti, pozn. red.). Naši jednotku tam přemístili od Pokrovsku. Bylo totiž potřeba začistit poměrně velké území, tzv. šedou zónu, do které dlouhodobě pronikaly ruské průzkumně-diverzní jednotky,“ řekl. „Nebyli jsme v tom sami, stála tu s námi elita ukrajinských útočných jednotek, především je nutné jmenovat výsadkáře, ale dopředu šel také třeba útočný pluk SKALA (425. samostatný útočný pluk „Skelja“, pozn. red.) a speciálové z řad spadajících pod vojenské zpravodajství HUR,“ řekl. Byly to neskutečně tvrdé boje a samozřejmě se neobešly beze ztrát ani na naší straně, Válka beze ztrát neexistuje, ale Rusáci jich měli podstatně víc,“ poznamenal. „Tři měsíce jsme se s nimi rvali a byla to neskutečně detailně propracovaná operace. Ani čas nebyl zvolen náhodně. Muselo se to stihnout dřív, než se lesy mezi poli…