Ruska si zoufá. Podporuje chátrající zkorumpovanou armádu, ale totálně neschopní náčelníci to maří
Publikováno: 25.3.2026
NÁZOR / Když se v našich končinách píše o tom, že ruská armáda je na tom dost mizerně, mají putinofilní jedinci jasno. Je to propaganda. Zjevně nečtou původní zdroje. Ruský proválečný Telegram kanál Dva majora teď zveřejnil výpověď dobrovolnice, která od prvního dne invaze „táhne" ruskou válku na Ukrajině vlastníma rukama. Ta bezděky docela přesně popisuje, co ruské vedení války obnáší. Není to triumfální pochod osvoboditelů, ale čtyři roky marného záplatování děr. „Hned první den jsem se rozhodla, že beze mě to nezvládnou," píše dobrovolnice. Zdá se, že měla hned na začátku realistický odhad. Aspoň v něčem. Armáda světové velmoci, druhé nejsilnější armády planety, to nezvládne bez výpomoci ženy s laptopem a přístupem k Telegramu. Pak přichází výčet, který připomíná absurdní tragikomedii. Jak se snaživci o něco pokusí, činovníci to spolehlivě zmaří. Armáda nemá komunikaci – dobrovolníci budují horizontální sítě přes Telegram. Vojáci nemají auta – dobrovolníci shánějí, opravují, odvážejí je na frontu. Jenže pak přijde zákaz civilních vozidel. Postaví šifrované rádiové sítě – přijde armádní firmware, který s nimi není kompatibilní. V garážích se vyrábí drony – přijde zákaz jejich přepravy. „Vypnuli satelitní připojení? Tak, soudruzi, rozbalíme mesh sítě, tady jsou rady ohledně vybavení. Současně kdo je na hranicích, zapneme zesilovače signálu, připojíme se k našim mobilním vysílačům.“ Hezké přípravy a improvizace, ale pak jim vypnuli internet. „Vnikneme do uzavřených nepřátelských chatů. Tady jsou ukrajinské účty s ukrajinskou historií, bojovníci je předávají dál. Velitelé jim ale zakázali věnovat se takové rozvědné…