Ruští váleční blogeři zuří. Náš systém je tak nemohoucí, že mu nepomůže všechna viagra světa
Publikováno: 24.6.2026
Ruští váleční blogeři, kteří od února 2022 patřili k nejhorlivějším propagátorům invaze na Ukrajinu, mění tón. Stále odvážněji volají po výměně ruského vedení, které podle nich válku dovádí do slepé uličky. Zůstávají přitom u osvědčené formule, že car je dobrý, ale má špatné rádce. "Situace není beznadějná. Beznadějná je jen tehdy, když se nám prostý a zřejmý východ nelíbí," napsal v posledních dnech na Telegramu vlivný kanál Verum Regnum. Podle účtu ChrisO_wiki, který na síti X ruskou válečnou blogosféru dlouhodobě sleduje, jde o součást širšího trendu. Blogeři si stále více dovolují žádat výměnu konkrétních představitelů – jmenovitě třeba náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova – a obecně útočit na "systém!" Verum Regnum ve svém příspěvku shrnuje frustraci nacionalistického segmentu ruské veřejnosti do dlouhého výčtu otázek, které prý sítě přeplňují: proč Rusko nerozbombardovalo ukrajinské mosty, elektrárny a ropné rafinerie? Proč nezasahuje centra rozhodování? Proč dopustilo blokádu Krymu? Odpověď, kterou kanál nabízí, je drtivá. "Protože systém řízení nefunguje. Systém nepřijímá potřebná rozhodnutí, nekontroluje jejich plnění, neanalyzuje jejich účinnost, není schopen myslet ani o půl kroku dopředu a je kádrově prohnilý od spodu nahoru. Prostě nic nezmůže a veškerá viagra světa mu nepomůže." Jako východisko blog navrhuje totální výměnu řídících kádrů "na všech úrovních, bez ohledu na zásluhy a blízkost k tělu". Mělo by se to stát ve prospěch mladých lidí neztížených zkušeností se sovětským stylem správy. Odstavené funkcionáře by pak bylo záhodno rovnou izolovat "někde za polárním kruhem", aby nepřekáželi nástupcům. Příčinu nečinnosti pojmenovává…