Trump znovu jednal se Zelenským, schůzku označil za dobrou
Publikováno: 17.6.2026
Prezident Spojených států Donald Trump, v rámci summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, ve středu znovu jednal s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským, schůzku označil za dobrou. Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle agentury Reuters na závěr summitu nechal slyšet, že rovnováha sil ve válce na Ukrajině, kterou v únoru 2022 rozpoutalo Rusko, se přesunula ve prospěch Kyjeva Trump se ve středu znovu setkal se Zelenským. V úterý po schůzce řekl, že učiní vše, co je v jeho silách, aby dosáhl míru mezi Ukrajinou a Ruskem. Ve středu podle Reuters odmítl říct, zda za válku nese větší odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska vpadla na Ukrajinu. "Takhle, nechci to komentovat, protože se snažím to urovnat. A tohle mi to neusnadňuje," řekl Trump. Jednání se Zelenským ale označil za dobré. Trump rovněž ve středu hovořil o americké výjimce, díky které mohou třetí země nakupovat sankcionovanou ruskou ropu dopravovanou po moři. Tu stávající, kterou USA prodloužily 18. května o 30 dní a která v noci na dnešek podle Reuters vypršela, ministerstvo financí USA zatím neprodloužilo. Spojené státy ale neuvedly, zda to znamená obnovu sankcí. Trump řekl, že situaci USA sledují a uvidí, jak hluboko cena ropy klesne. K výjimce v úterý Trump potokl, že Spojené státy budou brzy v pozici, kdy ji nechají vypršet. Podrobnosti ale neuvedl. Trump se také zmínil k možnosti, že by se americké rakety mohly vyrábět v Evropě. "Podíváme se na to," řekl. "Ukrajina postupuje, klade odpor, Rusko ustupuje," řekl Macron, který jednání G7…