Trumpismus Babiše nezachrání. USA budou veřejně upozorňovat na neplnění závazků v NATO, oznámil Hegseth
Publikováno: 18.6.2026
Severoatlantická aliance se musí vrátit ke svým kořenům jako tvrdá vojenská aliance a Spojené státy budou otevřeně upozorňovat na země, které stále neplní své závazky, řekl ve čtvrtek v sídle NATO americký ministr obrany Pete Hegseth. Generální tajemník aliance Mark Rutte už ve středu na tiskové konferenci uvedl, že celkově obranné výdaje spojenců rekordně narostly, zároveň ale potvrdil, že Česko, Albánie a Slovinsko loni nesplnily závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP. "NATO 3.0 znamená uznání reality po skončení studené války: Aliance se musí vrátit ke své podstatě jako jednoznačně vojenská aliance disponující skutečnými vojenskými schopnostmi, schopné odstrašovat protivníky zde v Evropě a převzít hlavní odpovědnost za konvenční obranu evropského kontinentu," uvedl Hegseth. Ocenil, že v tomto směru hrají spojenci vedoucí roli a že řada zemí své úsilí zvyšuje. "Na summitu v Haagu bylo přijato mnoho závazků a řada států je už plní. Některé ale musejí udělat víc. A my o tom budeme mluvit otevřeně, jak v soukromí, tak veřejně. Myslím, že je důležité, aby si přátelé dokázali říkat pravdu a navzájem se motivovali k většímu úsilí," dodal americký ministr obrany. Premiér Andrej Babiš v nedávném rozhovoru s britským deníkem Financial Times řekl, že Česko nejspíš letos nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta HDP. Má ale podle něj výhodu v tom, že je jedním z posledních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa mezi evropskými lídry. "Jsem trumpista. Setkal jsem se s ním pětkrát a ostatní mě kritizovali, ale měli bychom mít výhodu," řekl Babiš v rozhovoru s Financial Times. Zároveň…