USA ukončily blokádu íránských přístavů. Zůstávají ale v oblasti

Publikováno: 18.6.2026

Spojené státy ukončily blokádu veškerého námořního provozu směřujícího do íránských přístavů a z nich, uvedlo ve čtvrtek velitelství amerických sil CENTCOM v příspěvku na síti X. Americké válečné lodě ale v oblasti zůstávají. Americké síly nyní nebrání průjezdu plavidel do íránských přístavů v Perském zálivu a Ománském zálivu vyplutí z nich. Veškeré vojenské operace USA zaměřené na prosazování blokády byly ukončeny, uvedlo velitelství CENTCOM s tím, že americké válečné lodě zůstanou v oblasti, aby zajistily, že budou dodržovány, respektovány a plně uplatňovány všechny aspekty dojednaného memoranda o porozumění. https://x.com/CENTCOM/status/2067660042736734352 Blokádu americká armáda ukončila poté, co americký prezident Donald Trump a jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján ve středu pozdě večer elektronicky podepsali memorandum mezi Spojenými státy a Íránem, které otevírá cestu k jednáním o mírové dohodě. Pákistán po podpisu memoranda uvedl, že jako první krok Írán otevře blokovaný Hormuzský průliv a Spojené státy ukončí blokádu íránských přístavů. Šéf Bílého domu ve čtvrtek na své síti Truth Social označil dohodu s Íránem za důkaz síly Spojených států. Napsal, že ropa znovu proudí, Teherán nikdy nezíská jaderné zbraně a USA jsou podle něj „silné, bezpečné a respektované jako dosud nikdy nebyly“. Současně vyzdvihl vývoj americké ekonomiky, když uvedl, že akciové trhy „burácí“, zaměstnanost je na rekordních hodnotách a ceny klesají. „Naše země je silná, bezpečná a respektovaná, jako dosud nikdy nebyla. Nemáte zač!“ napsal americký prezident.
Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace