Vše spěje ke špatnému konci. Poláci jsou zmatení, prohlásil ministr obrany o roztržce se Zelenským
Publikováno: 21.6.2026
Polští občané jsou zmatení a nevědí, jak se bude vztah Polska a Ukrajiny vyvíjet, tvrdí ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz. Reaguje tak na rozhodnutí prezidenta Karola Nawrockého odebrat nejvyšší polské státní vyznamenání Volodymyru Zelenskému, ukrajinskému prezidentovi. Podle ministra obrany zmatení panuje v obou táborech – tedy jak mezi dosavadními podporovateli Ukrajiny, tak mezi jejími odpůrci. „Mnoho Poláků si nyní klade otázku, jak budou vypadat naše vztahy s Ukrajinou. Dělají to jak ti, kteří souseda podporují od začátku války a myslí si, že je to tak správné. Nepochybně to dělají i ti, kteří tvrdí, že pomoc není nutná a všichni Ukrajinci by se měli vrátit domů,“ napsal ministr obrany na síti X. Podle Kosiniaka-Kamysze vše spěje ke špatnému konci. Rozkol mezi Ukrajinou a Polskem, které je jedním z nejaktivnějších ukrajinských spojenců, navíc ze všeho nejvíce nahrává Rusku, domnívá se ministr. „Eskalace napětí mezi spojenci nahrává pouze nepříteli.“ Prezident Nawrocki oznámil rozhodnutí o odebrání vyznamenání ukrajinskému prezidentovi v pátek. Stalo se tak v reakci na to, že koncem května prezident Zelenskyj udělil jedné z vojenských jednotek čestný název „Hrdinové UPA“. Tento krok pobouřil polskou společnost v celé její šíři. Zmiňovaná Ukrajinská povstalecká armáda se totiž v období druhé světové války podílela na vraždění Poláků. Vrcholem se stal Volyňský masakr, kdy ukrajinsští vojáci povraždili až šedesát tisíc polských civilistů. Proti Zelenského kroku se vymezili všichni polští političtí představitelé – jak prezident Nawrocki, tak premiér Donald Tusk. Podle Nawrockého by však tento krok neměl nijak ovlivnit polsko-ukrajinské bezpečnostní vztahy.