Vyroben v Mordoru, nechal si vytetovat na krk. Ruský instruktor na Ukrajině trénuje krajany dezertéry
Publikováno: 14.5.2026
Když mě vyslali do boje, napsal jsem svému kontaktu na Ukrajině, že se odtud potřebuju dostat. A tak mi poslali trasu. Na cestu jsem se vydal v noci a zastřelil při tom dva ruské vojáky, říká v rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi SVT devatenáctiletý Jevgenij. Je jedním z desítek tisíc bývalých příslušníků ruské armády, kteří přeběhli na ukrajinskou stranu. V reportáži z výcviku na střelnici má nákrčník, který mu sahá až po oči, a čepici s trojzubcem, ukrajinským státním znakem. Je mu teprve devatenáct, ale Ukrajině podle svých slov pomáhá už několik let. „Když mi bylo necelých šestnáct, začal jsem předávat informace ukrajinským tajným službám. O tom, kde se nacházejí ruské jednotky a kolony vojenských vozidel a různá další technika.“ Do služeb Ukrajiny vstoupil loni v prosinci. Také Arťomovi, dalšímu ruskému dezertérovi, s nímž SVT mluvila, je devatenáct. Ke kameře stál během natáčení zády a jeho hlas byl digitálně upraven. Na Ukrajině je od letošního února. „V roce 2022 mi bylo patnáct. Myslel jsem si, že speciální vojenská operace je nezbytná, ale bratr mě přesvědčil, že to tak není. Ukázal mi fotky divadla v Mariupolu (v březnu 2022 se tam skrývali ukrajinští civilisté včetně dětí, asi 300 z nich při ruském útoku zahynulo, pozn. red.). Žádný nacistický režim tam nebyl,“ zavzpomínal mladík. Také on ještě coby příslušník ruské armády poskytoval Ukrajině informace, na jejichž základě byla pravděpodobně zabita a zraněna řada jeho tehdejších spolubojovníků. „Prvních deset, které jsem takhle zabil, mě silně zasáhlo. Vždyť měli maminky…